Yeni Alfa Romeo 4C

alfa-romeo-4c

YENİ ALFA ROMEO 4C

• Alfa Romeo 4C, markanın hafif spor araç modelini geri döndürüyor
• Gelişmiş malzemeler ve yapısıyla hafiflik ve sağlamlığı öne çıkarıyor
• Küçüklüğü ve çevikliğinin yanı sıra, nezih sürüş keyfi için geliştirilmiş
• Çarpıcı yakıt ekonomisi ve düşük CO2 emisyonuyla yüksek güçlü otomobil performansı

Nezih bir sürüş otomobili olarak tasarlanmış ve yapılandırılmış olan yepyeni Alfa Romeo 4C, Alfa Romeo markasının hafif spor modelinin yeniden doğmasını sağlayan gösterişli bir araç. Doğal güzelliğini fonksiyonlarıyla tanımlamak mümkün: küçük arabada motoru ve şaseyi kapama gereksinimi, aerodinamik olarak etkili tasarımı bulunuyor. Tüm bu özellikleriyle, işte tüm zamanların en iyi modellerinden biri: Alfa Romeo 33 Stradale.

Alfa Romeo tarafından tasarlanmış ve Modena’daki Maserati fabrikasında üretilmiş ortadan motorlu Alfa Romeo 4C, Alfa Romeo’nun en yeni modellerinde kullanılan son teknolojilerle donatılmış:  tamamen yeni alüminyum 1750 Turbo Benzin motor, son nesil ALFA TCT kuru tip çift kavramalı yarı otomatik şanzıman ve Alfa D.N.A. sürüş modu seçeneği – şimdi yeni bir “Yarış” modu seçeneği de mevcut.

Yüksek düzey yapısal sağlamlık ve sadece 65 kg olan olağanüstü hafifliği nedeniyle bu tek parçalı monokok gövde için karbon lif seçilmiş ve Formula 1 ‘den esinlenilerek özellikle Alfa Romeo’da evrim geçiren sofistike teknolojilerle üretilmiştir. Gövde için, hem çelikten hem de alüminyumdan daha hafif bir madde olan SMC (Sac Kalıplama Bileşiği) kullanılırken, Alfa Romeo 4C’nin toplam ağırlığını azaltmak için camların kalınlığı bile %15 inceltilmiştir.

2.38m dingil mesafesi ile 4 m’den daha az uzunluğu bulunan Alfa Romeo 4C’nin küçük yapısı, dikkat çekici sağlamlığını vurguluyor: Boş ağırlığı 895kg ve ön-arka ağırlık dağılımı ise 40:60. Alfa Romeo 4C, 1.1g yanal ivmelenme kabiliyetine ve 1.2g’den fazla yavaşlama kuvvetine sahip.

Yol tutuşunu en iyi seviyeye getirmek için, çift ön süspansiyon çatalı doğrudan monokok gövdeye sabitlenmiş ve arka çatallar ise performans ayarlı MacPherson düzeneğini kullanıyor. İz genişliği düşünülerek üretilen frenler; Brembo® kaliperleriyle tutturulmuş olan havalandırmalı ve çapraz delikli  305mm/292mm disklerle (Ö/A) tamamlanan patentli alüminyum/dökme demir hibrid yapıyı çalıştırıyor.

Alfa Romeo 4C resmi yakıt tüketimi ± aralığı: Şehir içi (9.8 I/100km); Şehir dışı (5.0 I/100km); Ortalama (6.8 I/100km). CO2 emisyonu 157 g/km.
± yakıt tüketimi ve CO2 rakamları, EC yönetmelikleri/düzenlemeleri uyarınca karşılaştırmalı amaçlar için ortaya çıkarılmıştır ve gerçek hayattaki sürüş koşullarını temsil ettiği anlamına gelmez. Sürüş tarzı, hava durumu ve yol şartları gibi etkenlerin de, yakıt tüketiminde önemli etkisi olabilir.